Hvor høyt kan du bygge?

I plan- og bygningsloven skal man være særlig observant på § 70. Første punkt her er at mønehøyde ikke skal overstige 9 meter eller gesimshøyde 8 meter. Unntak gjelder der kommunen har reguleringsbestemmelser som tillater noe annet. Det er ikke helt uvanlig.

Andre hovedpunkt i § 70 er: ”Kommunen skal påse at veglovens bestemmelser om byggegrense og frisikt blir fulgt.”  Hvordan dette utformes, varierer fra kommune til kommune, så undersøk på forhånd. Vær også klar over at ofte er der kommunale krav om snuplasser og parkering på egen tomt.

 

Tredje hovedpunkt er at bygninger skal ”ha en avstand fra nabogrense som minst svarer til bygningens halve høyde og ikke under 4 meter”. Men kommunen kan godkjenne nærmere plassering. Det gjelder når eier (fester) av naboeiendom har gitt skriftlig samtykke. I slike tilfeller kan man få bygge helt opp til nabogrensa.

 

Garasje

Ved plassering av garasjer, uthus og liknede kan man også bygge nær nabogrense. Her kan kommunen si ja, selv om nabo sier nei.

Vær klar over at om bygninger ligger mindre enn 8,0 meter fra hverandre, er der spesielle krav til brannsikring. Særlig kan det få betydning for muligheter til å sette inn vinduer.

Om den aktuelle bygning ligger nærmere sjøen enn 100 meter, så har også strandloven avgjørende betydning.

 

Også i tre etasjer

I store deler av Oslos småhusområder kan det søkes om å bygge med mønehøyde på inntil 11 meter og gesims på 10 meter (tre etasjer). Forutsetningen er at tomta må være større enn 3000 m2.

Det har vært mye offentlig diskusjon om dette. Årsaken er at bestemmelsen har vært brukt til å bygge blokker i områder preget av villaer og andre småhus. Disse har blitt møtt med nabolags-aksjoner og protester.

Planen er at Oslo bystyre i løpet av 2006 vil vedta nye reguleringsbestemmelser for disse småhusområdene. Mest sannsynlig vil da ovennevnte bestemmelser forsvinne eller bli endret. 

 

Pinterest Instagram Print

Mest leste artikler