Kjøkken – Slik ble kjøkkenet lysere

Kjøkkenet til Camilla von Otter var gammelt og slitt, nå er kjøkkenet lyst og "fresht".

kjøkkenet er ble lyst og fresht

Kjøkkenet var fra før rødt og egentlig veldig koselig. Det var greit med de skjeve kjøkkenskapdørene og den dårlige belysningen da jeg leide huset det første året.

Slik så Camillas kjøkken ut før.

Men da jeg til slutt eide huset begynte den dårlige oppbevaringen å irritere meg og jeg ville fornye den. Jeg ville ha det lyst og «fresht».

Alle overflater er hvite: skap, fliser, vegger og gulv, bortsett fra den mørke arbeidsbenken som sprer varme. Kitchen Aid maskinen i friskt gult og en rød vekt fra Clas Ohlsson blir fargeklatter i alt det hvite.

Etter råd fra en arkitekt fjernet jeg halve veggen, altså fra tak til brysthøyde, mellom stua og kjøkkenet. Dermed ble stua lysere, da kjøkkenvinduene er store og sprer lys inn i stua. Jeg er ikke helt fortrolig med den åpne planløsningen, jeg synes at ”kjøkkenet tar over” særlig når det ikke er helt ryddig.

Halvveggen er et lykkelig kompromiss mellom åpen og lukket planløsning. Lampen fra Granit, bord fra Ikea og 50-talls stoler fra loppemarked.

Men halvveggen gjør i hvert fall at man kan ligge og sløve på sofaen uten å få dårlig samvittighet over at oppvasken ikke er ryddet bort, siden man ikke ser den.
Ikea-kjøkkenet er hvitt, ganske klassiskt, prisgunstig og en god base å gå ut i fra.

De liggende flisene, den mørke benkeplaten og den fine vekten gir kjøkkenet karakter.

Helst ville jeg hatt en marmor benkeplate, men det ble for dyrt (og heller ikke så praktisk) så jeg valgte en benkeplate i mørkt tre fra Bauhaus isteden.

Å plassere ovnen på oppbevaringsveggen var smart. Nå har vi rikelig med plass til porselen og kasseroller i nærheten av komfyren.

Kokebøkene står sammen med brød­rister og brødboks på avlastnings­benken ved siden av kjøl og frys.

Renoveringen gikk greit. Det var smart å gjøre det på våren. Vi grillet og hadde kjølemuligheter ute. Riktignok ble det trangt i stua hvor vi stuet inn spisebord, stoler og kjøkkenmaskiner. Men det er trivelig med frokost på sengen!

Hva ville du ha gjort annerledes?
Jeg har pusset opp, bygget nytt og renovert en del. Likevel bommet jeg på å få inn tilbud fra elektrikeren.
Jeg trodde at jeg enkelt kunne avgjøre hva det ville koste… En dyrekjøpt feil som gjorde kjøkkenet dyrere enn ­beregnet.

Dette er Camilla mest fornøyd med:

  • Vinduet ved oppvask­kummen! Det gir en god romfølelse og vakker utsikt.
  • Mørk benkeplate. Varmt, pent og praktisk.
  • Hel oppbevaringsvegg. Liker det effektive!
  • Fliser. Jeg er superfornøyd med våre klassiske, liggende fliser. Jeg synes det er de peneste flisene som finnes. Det er både tøft og mykt på en gang.

Dette er Camilla minst fornøyd med:

  • Hvitt gulv – ekstremt freshed når det er nyvasket. Ekstremt ufreshed når det ikke er det.  Hver minste lille cornflakes smule synes.
  • Hvite vegger – pent, men litt…trist…(snart maler vi kanskje veggene turkise).

Slik får du lik stil som Camilla

Pute i naturfarge med rosa fugl, 330 kroner, Au Maison.

Krydderpotter fra Eva Solo, 259 kroner.

Kjøkkenmaskin Artisan 4 990 kroner, Kitchen Aid.

Glattvevet matte i forskjellige farger

Glattvevet matte Bislev, 175 kroner, IKEA.

Industrilampe, 1800 kroner, HK Living.

Brødrister Chilli i rød metallic, 599 kroner, OBH Nordica.

Whiskeyglass,360 kroner/2-pakk, Normann Copenhagen.

Rustfri avtrekksvifte DA 6590 W, 16 800 kroner, Miele.

Brødoppbevaring i rustfritt stål Ordning, 25 cm bred, 189 kroner, IKEA.

Rød, mekanisk kjøkkenvekt, 299 kroner, Åhléns.

Glass i forskjellige farger, kr. 400,-/4 pakk, Stelton.