Nyt høstkveldene i en ny sofa

Når høstmørket legger seg frister det med lange TV-kvelder i en behagelig sofa. Her er et knippe av høstens heteste sofanyheter.

Årets sofanyheter er innbydende, både for kropp og sjel. I delikate farger får du sofadrømmen oppfylt, og du kan prøvesitte sofaen godt og lenge hos møbelhandleren.

I disse dager kommer høstens sofanyheter til møbelbutikker over hele landet. De norske møbelprodusentene har solid materialkunnskap og lang erfaring. Møbeldesignere, – snekkere, sømoperatører, og -tapetserere legger all sin innsikt i sofa- og godstolproduksjonen. For ingen kropper er like og sittekomfort er ikke bare myke puter. Det er vitenskap; vinkelen på skroget, samspillet mellom sitte- og ryggpute, underlaget de hviler på og i hvert eneste ledd; valg av riktige materialer. Summen avgjør.

Førsteklasses håndverk og nye farger

Hos møbelprodusenten Brunstad produseres sofaene i Norge. Mye av produksjonen

er fortsatt håndarbeid og lang erfaring i valg av materialer gir kvalitet som tåler flittig bruk, år etter år.

Sofanyhetene i år er signert av velkjente møbeldesignere; MNIL Helge Taraldsen og Arild Alnes. Sammen med produktutviklerne prioriterer de  kvalitet og sittekomfort like høyt som design og visuelt uttrykk.

Lyse, sarte farger har lenge preget norske interiører, men for høstkolleksjonen 2012 har stylistene tatt i bruk både naturfarger og stilsikker sort, samt grønne, lilla og blå fargetoner.

Scandinavian Design-tradisjon

Sofanyheter fra Ekornes.

Ekornes lanserer sofanyhet  i laminert tre, i beste Scandinavian Design-tradisjon.  Dette åpner for svært mange kombinasjoner og uttrykk, alt etter hvilke farger man velger på treverk og trekk.    

Ekornes har utarbeidet en ny Stresslesssofa med en karakteristisk laminatvange som gir et åpent og lett uttrykk.  Komforten er hentet fra Stressless Magic. Ekornes har lenge hatt suksess med modeller som har synlig treverk og skinn.  StresslessWizard har også denne kombinasjonen med syv beisfarger på treverket, fire ulike hudkvaliteter og seks ulike tekstiler i mange farger.

Sofanyheter fra Ekornes.

Stressless Wizard leveres som 1-seter, 2-seter og 3-seter.  Alle enhetene kan leveres med høy eller lav regulerbar rygg. Utgaven med høy rygg har høyderegulerbar nakkestøtte. 

Skinn og fargeglede

Kivik Grann skinn fra Ikea.

Ikea leverer flere spenstige møbelnyheter for høsten. I Kivik-serien satser Ikea på naturlig og komfortabel lær.

På samme måte som et par velbrukte skinnstøvler er også skinnsofaen Kivik Grann i mørk brunt skinn slitesterk. Den er enkel å vedlikeholde og holder seg fin år etter år.

Seteputene har et topplag av viskoelastisk polyeter som former seg mykt etter kroppen og avlaster press, men gjenvinner formen når du reiser deg opp. Skinnet kommer fra kyr og geiter, det blir garvet og impregnert, farget og oljet.

Læret holder seg smidig og naturlig. Kivik fåes i 1, 2 og 3-seter.

SÖDERHAMN Replösa fra Ikea.

For deg som foretrekker tekstil har Ikea lansert en høyrygget gjemmested med sofaen Søderhamn i svart.

Nøkkelordet for sittemøblene i Søderhamn-serien er valgfrihet, ettersom de modulære seksjonene kan kombineres på ulike måter for å skape den sofaen som passer til ditt hjem og din stil.

Nytt trekk til Klippan sofa fra Ikea.

Dersom du foretrekker sterk fargeglede har designeren Cilla Ramnek arbeidet med mønsteret til sofatrekket Mollaryd. Mønsteret reflekteres hennes skiftende sinnstemninger på samme måte som naturen varierer fra dag til dag. Trekket passer til Klippan 2-seter sofa.