<!––>
![]() |
Huset er plassert på en fjellhylle, i en bratt åsside som faller ned mot Oslofjorden. Det ligger nærmest totalt integrert i terrenget, og er tegnet av huseieren selv, Yngve Derlick. Han er arkitekt med egen praksis i Oslo.
Beliggenheten gjør at huset ikke har gjenboere, noe som gir anledning til å benytte den flotte utsikten fullt ut.
Planløsningen med glassvegger i fronten, satt i vinkel mot hverandre, gir huset fire utvendige hjørner av glass. Baderommet ligger i ett av disse hjørnene. Det gir rommet en fantastisk utsikt mot nord, vest og sør. Når vinduene i tillegg går helt opp til himlingen, resulterer det i et praktfullt panorama. Samtidig bidrar det til å gi en romfølelse som overgår de 7,7 kvadratmeterne som er grunnflaten.
![]() |
Det er ingen speilløsning over servanten, derimot en stor vindusflate. |
Til rekreasjon
Da baderommet ble planlagt, var forutsetningene blant annet at badekar og dusj skulle plasseres separat. Badekaret måtte også ha plass til to personer. Tanken var at det skulle være husets senter for rekreasjon, der paret kunne la øynene gli over fjordlandskapet, og følge de dramatiske skiftningene i vær- og lysforhold.
Dette har de fått til gjennom å plassere et hjørnebadekar i glassvinkelen.
Ved siden av boblekaret er servant og baderomsinnredning montert. Fordi det er en glassvegg er det ingen speilløsning over servanten. Huseierne er av den oppfatning at det ikke er behov for speil når tennene skal pusses. Derimot er det plassert et speil på motsatt side av servanten. Der kan man speile seg, og samtidig nyte speilbildet av utsikten.
På motsatt side av servanten er også toalett og et bidé plassert. Også her har utsiktsfaktoren spilt en viktig rolle.
I motsatt hjørne av boblebadekaret er det plassert en dusjnisje.
I ett med naturen
Fargene i rommet går i dempede naturtoner, noe som bidrar til å gi inntrykk av at rommet nærmest går i ett med omgivelsene på utsiden.
Himlingen i rommet er laget av amerikansk eik. I stedet for å gi rommet den tradisjonelle tredelingen mellom gulv, vegger og tak, har Derlick valgt å trekke takkledningen ned på veggen, der den møter gulvflisene midtveis. De har valgt å la kledningen følge takfallet i stedet for å montere det vertikalt eller horisontalt. Når takhøyden varierer mellom 2,4 og 3,6 meter, gir dette, sammen med glassflatene, et variert og spennende inntrykk.
– Vi har fått et bad som oppfyller de ønskene vi hadde. Det er blitt et rom hvor vi kan slappe av og nyte tilværelsen i fulle drag, mener Derlick.
Forbrukerinfo:
Gulvbord og himling:
Svenneby Sag og Høvleri, Spydeberg. Glattkant amerikansk eik
10 x 120 mm
Fliser bad:
T. M. Bergersen AS, Oslo, Casa Green Flagstone 38,4 x 38,4 og 12,75 x 12,75 cm
Vinduer, skyvedører, dører:
Aluminiumsdører i Schücoprofiler S50 med sandblåst sikkerhetsglass Lakkert med glimmerlakk i farge RAL 7037
Toaletter, servanter, bidé, dusjvegger:
Ifö Sanitær AS, Oslo. Caprice, toaletter, bidé, dusjvegger
Badekar:
Interform AS, Trondheim, Produkt: Norrøn Frigg
Lys:
In-site down up, Granslam T50 fra Expo Nova Lys, Oslo
Kostnader (cirkapriser)
Toalett: 1 750
Armaturer: 8 000
Servant: 4 500
Fliser: 9 000
Badekar: 18 000
Bidé. 2 500
Dusjvegger: 7 000
Taket som stikker ut over glassvinklene, fungerer også som solavskjerming.
Over toalett og bidè er det montert et speil der utsikten kan nytes med ryggen til.